Dogoterapia

Mylą się Ci, którzy twierdzą, że dogoterapia to cudowny sposób na wyprowadzenia dziecka z autyzmu. Zdarza sie jednak, że po zajęciach z psem i terapeutą dziecko, które do tej pory nie mówiło, wypowiada swoje pierwsze słowo.

Dogoterapia ma na celu poprawienie stanu zdrowia chorego dziecka. Jest jedną z form zooterapii, wykorzystującą odpowiednio przeszkolone psy. Działanie tego rodzaju terapii polega na nawiązaniu psychicznej więzi ze zwierzęciem, co przyspiesza leczenie lub ułatwia przejście choroby. Biorą w niej udział: mały pacjent, psycholog lub też w zależności od schorzenia logopeda, pedagog, rehabilitant, bądź fizjoterapeuta i oczywiście pies wraz ze swoim opiekunem.

Samą dogoterapią nie uda nam się uzdrowić dziecka, np. z autyzmu. Można natomiast poprawić jakość jego życia, często w 100% uzależnionego od pomocy dorosłych. Można nadać jego życiu intensywniejszych barw.

( z artykułu Magdaleny Kędziak)

Dariuszek na pierwszych zajęciach. Nie chciał wracać do domu:) Tu uczęszczamy na dogoterapię.

 

Wybrane cele pracy dogoterapeutycznej:

STREFA ROZWOJU RUCHOWEGO - usprawnienie motoryki dużej (np. prowadzenie psa na smyczy, pełzanie pod psem, turlanie sie z pieskiem), usprawnienie motoryki małej (karmienie psa z ręki)

STREFA ROZWOJU POZNAWCZEGO - kształtowanie prosych pojęć matematycznych ( np.układanie rytmicznych ciągów z psich zabawek i przysmaków, nauka określeń "mało", "dużo", "więcej", "mniej"), rozwijanie percepcji wzrokowej (np. zabawa typu "co zniknęło"), rozwijanie percepcji słuchowej (np. zabawa "raz, dwa trzy pies patrzy", spacerowanie z psem w rytm muzyki), rozwijanie percepcji dotykowej (dostarczanie dziecku różnych bodźców dotykowych jak dotykanie sierści psa, odczówanie jego temperatury, wyczuwanie oddechu psa, bicia jego serca), rozwijanie percepcji węchowej, rozwijanie pamieci, rozwijanie koncentracji, rozwijanie myślenia.

STREFA ROZWOJU SPOŁECZNEGO I EMOCJONALNEGO - rozwijanie umiejetności samoobsługowych (umiejętności związane z jedzeniem - karmienie psa z łyżki, porządkowaniem - sprzątanie po zabawie z psem, samodzielnym ubieraniem - wiązanie psu apaszki), stymulowanie rozwoju w zakresie emocjonalno - motywacyjnym (wyzwalanie pozytywnych emocji, rozwijanie umiejetnosci wyciszania się), rozwijanie wiedzy o sobie samym i o najblizszych (orientacji w schemacie swojego ciała, orientacji przestrzennej), rozwijanie umiejętnosci właściwego zachowania się wobec innych oraz funkcjonowania w grupie (np umiejętnosci dzielenia się psem z innymi), rozwijanie umiejętności komunikacyjnych.

STREFA AKTYWNOŚCI PLASTYCZNEJ I MUZYCZNEJ - (wykonywanie prac plastycznych, spontaniczny taniec)

(Źródło - Artykuł "Dogoterapia jako element kompleksowej rechabilitacji dzieci z autyzmem" Katarzyna Goździewska, pólrocznik AUTYZM)


Ciekawe linki dotyczace dogoterapi:

http://www.dogoterapia.com/Dogoterapia/Dogoterapia.html

http://www.dogoterapia.net/

 
   1 % dla Dariuszka
   Apel o pomoc !!
   BARDZO DZIĘKUJEMY!!!!!!!
   Diagnoza
   Dokumentacja
   Leczenie DAN!
   O Dariuszku
   Terapia
      Dogoterapia
      Hipoterapia
      Krzyżowo - czaszkowa
      Przedszkole
      Integracja sensoryczna
      Logorytmika
      Muzykoterapia
      Terapia behawioralna
   Autyzm
   Ważne adresy
   Z zapisków mojej mamy

 
Copyright ©2010 by dariuszekautyzm
Kreator Stron www